Muzyka Avtomat w spektaklu-grze

Metoda plakat

Już 5 czerwca, w ramach XXX Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku ponownie wystawiany będzie kontrowersyjny, acz innowacyjny spektakl Metoda Ustawień Narodowych w reżyserii Michała Stankiewicza. Po raz kolejny z tej okazji będzie można usłyszeć skomponowaną specjalnie na potrzeby spektaklu muzykę i udźwiękowienie autorstwa Avtomat.


Metoda Ustawień Narodowych to performatywna gra, która przenosi uczestników do 1946 roku, kiedy dowodzony przez Romualda Rajsa „Burego” oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dokonuje pacyfikacji białoruskich wsi na Podlasiu. Każdy z uczestników otrzymuje zestaw słuchawkowy, przez który komunikuje się z nimi Prowadzący (Dobromir Dymecki). Scenariusz gry jest jednak zaledwie szkicem. Instrukcje Prowadzącego mieszają się tu z wiedzą, doświadczeniem i wyobraźnią uczestników, a abstrakcyjny układ pozycji przeistacza się w gęstą sieć osobistych relacji, intencji i wyborów.

Gra polega na emanowaniu stanem, atmosferą, a przede wszystkim na subtelnym procesie, który przebiega w wyobraźni każdego z uczestników. Choć kanwą gry są autentyczne wydarzenia, nie chcemy ich rekonstruować. W oparciu o nie budowana jest nowa, aktualna sytuacja, “tu i teraz”. Nie tworzymy również iluzji rzeczywistości. Uczestnicy nie są aktorami, nie mają udawać, że poszczególne sceny dzieją się naprawdę. Zależy nam aby używali swojej intuicji, dopowiadali do sytuacji, szukali ukrytych tropów i znaczeń, wielokrotnie przyjmowali różne perspektywy, budowali swoje prywatne „sceny”. Chcielibyśmy, aby zalążki przeżycia rozwijały się wewnątrz uczestników, aby poprzez zatrzymanie się w poszczególnych scenach dokładne przyglądali się sobie, odkrywali siebie.

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *